fbpx Skip to content

Czy rozwód może być pozytywnym doświadczeniem? 

Cytując jedną z amerykańskich pisarek Jennifer Weiner – „Rozwód to nie tragedia. Tragedia to pozostawanie w nieszczęśliwym małżeństwie, w którym pokazujemy dzieciom jak nie powinna wyglądać miłość”. Rozwód sam w sobie wcale nie musi być doświadczeniem traumatycznym – znacznie częściej, to przyczyna rozstania wywiera na nas większy wpływ pod kątem emocjonalnym, niżeli rozstanie samo w sobie. Choć rozwód łączy się z wieloma emocjami – z pewnością również negatywnymi, zaraz po jego orzeczeniu u wielu osób najczęściej następuje wewnętrzny spokój i ulga. 

Rozwód jako zmiana na lepsze.

 

Choć nie zawsze dostrzegamy to od razu rozwód z całą pewnością może być dobrą zmianą. Wiele zależy jednak od naszego podejścia. Jeśli będziemy na okrągło rozpamiętywać wszystkie złe chwile, pogodzenie się z zaistniałą sytuacją może zająć nam więcej czasu niż jest to konieczne. Zamiast tego, warto skupić się na jej pozytywach – rozwód sprawia, że możemy na dobre pożegnać się ze wszystkim tym, co na co dzień irytowało nas we współmałżonku jak na przykład zbyt wygórowane ambicje czy przesadna zazdrość. Nie musimy już dłużej czuć się w obowiązku do spędzania czasu z osobą z którą przestaliśmy się rozumieć. Zdarza się bowiem, że będąc w długoletnim związku, wraz z upływem czasu zmieniają się nasze życiowe priorytety. W pewnym momencie zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo odmienne są wzajemnie nasze wizje przyszłości. W takiej sytuacji nie ma wielu opcji – pozostaje nam kompromis lub rozstanie, tak aby każdy mógł realizować swoje plany w stu procentach w zgodzie ze sobą. Przyczyny rozstania bywają jednak różne i w niektórych przypadkach mogą być dla nas znacznie trudniejsze emocjonalnie, niżeli sam brak zrozumienia. Zdarza się, iż w małżeństwach dochodzi do zdrad, przemocy zarówno psychicznej jak i fizycznej. W takich sytuacjach rozwód w szczególności może oznaczać dla nas początek nowego życia – życia w którym nie ma już miejsca na smutek i strach, a w którym zamiast tego pojawia się szczęście, poczucie bezpieczeństwa i swoboda, dające motywacje do samorozwoju w obliczu nowych perspektyw. 

 

Nie każdy proces rozwodowy musi być trudny.

Każde małżeństwo jest inne, zatem podobnie przebieg każdego rozwodu będzie kwestią bardzo indywidualną. Oczywiście, zdarzają się procesy ciągnące się latami, pełne konfliktu i negatywnych emocji, jednak nie zawsze musi to wyglądać w ten sposób. Jeśli tylko oboje małżonków wyraża chęć zakończenia związku i są oni w stanie dojść w tej kwestii do porozumienia, orzeczenie rozwodu może odbyć się już po pierwszej rozprawie sądowej. Zdarzają się pary, które pomimo zakończenia małżeństwa nadal utrzymują ze sobą pozytywne relacje, współpracując zgodnie w procesie wychowawczym wspólnych małoletnich dzieci. Jeśli komunikacja ze współmałżonkiem jest dla nas z jakiegoś powodu trudna, warto sięgnąć po pomoc mediatora, który pomoże w ustaleniu rozwiązań satysfakcjonujących obie strony, tak, by orzeczenie o zakończeniu małżeństwa stało się jedynie formalnością, dającą obojgu małżonkom szansę na nowy start w życiu, przy jednoczesnym uniknięciu zaognienia konfliktu między nimi, pozwalając im zachować chociażby neutralną relację, pozwalającą im na wspólne uczestnictwo w życiu małoletnich pociech. 

Czy rozwód może być pozytywny również dla dziecka?

Choć dla naszych małoletnich pociech rozwód może stanowić niemały szok,  z całą pewnością usilne kontynuowanie toksycznej i niezdrowej relacji nie służy nikomu, a zwłaszcza dzieciom. Pamiętajmy, że choć dziecku z początku może być dość trudno pogodzić się z nową rzeczywistością to sama w sobie „pełna rodzina” nie zagwarantuje mu ani szczęścia, ani prawidłowego rozwoju. Dzieci często dostrzegają więcej niż mogłoby nam się wydawać  i choć wydaje nam się, że nie są niczego świadome, to  często doskonale zdają one sobie sprawę z konfliktu bądź kryzysu w małżeństwie ich rodziców. Jeśli między rodzicami często dochodzi do kłótni, na dłuższą metę dla dziecka bardziej korzystne jest posiadanie szczęśliwych rodziców, nawet jeśli miałoby to oznaczać, iż będą oni żyli osobno. Ważne jest jednak, aby rozwód nie zrywał więzi z dzieckiem żadnego z rodziców – utrzymywanie regularnego i przede wszystkim stałego kontaktu z każdym z nich, pomoże dziecku czuć, że mimo rozwodu nadal jest kochane, co znacznie ułatwi mu proces akceptacji zmian.