fbpx Skip to content

Koszty rozwodu. Ile kosztuje rozwód?

Pozew o rozwód – najważniejsza decyzja

Kilkanaście lat temu mało kto decydował się na rozwód; pozew o rozwód był rzadkością. Dziś ludzie pochodzą do tematu sprawy rozwodowej zupełnie inaczej. Niektórzy uważają, że lepiej przejść przez postępowanie rozwodowe, złożyć pozew o rozwód i poczekać na orzeczenie rozwodu niż żyć w nieszczęśliwym małżeństwie. Decyzja o rozwodzie bywa zależna od długości stażu, od tego czy strony posiadają dzieci, czy oboje małżonkowie chcą rozwodu, bywa, że wtedy decyzję o rozwodzie podejmują trochę dłużej. Radca prawny czy kancelaria adwokacka w tym procesie może pomóc i zabezpieczyć interesy małżonków. Warto w sprawie rozwodowej oddać się w ręce specjalisty, aby przebieg sprawy rozwodowej zabezpieczał m.in. podział majątku, a finalne orzeczenie rozwodu było korzystne dla obu stron. Porady prawne w tym zakresie bywają bezcenne, a radcowie prawni z pewnością okażą się dużą pomocą dla osób zdecydowanych na rozwód.

Finansowe koszty rozwodu w Poznaniu

Każda sprawa rozwodowa jest inna, na każde małżeństwo i na każdy rozwód trzeba spojrzeć w sposób indywidualny. Tak samo jest z kosztami sprawy rozwodowej, zależą one od wielu czynników m.in. stopnia zawiłości sprawy, lokalizacji czy jest to rozwód z orzekaniem o winie, czy strony decydują się na mediacje. Opłata sądowa od złożenia pozwu o rozwód jest stała i wynosi 600 zł. Opłatę tę musimy wnieść do właściwego Sądu Okręgowego, w którym składamy pozew. Wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego) jest ustalane z każdym klientem indywidualnie. Określając koszty rozwodu trzeba wziąć pod uwagę zawiłość sprawy, oszacować jak długo może trwać postępowanie dowodowe, czy jest szansa na korzystny podział majątku i czy trzeba będzie walczyć o ustalenie wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Prawdopodobnie najniższe koszty poniesiemy w sytuacji, kiedy będzie to rozwód bez orzekania o winie (rozwód za porozumieniem stron) lub w drodze w mediacji. W przypadku mediacji strony z reguły ponoszą koszty po połowie, a sąd zwraca połowę opłaty sądowej, jeśli postępowanie doprowadzi do orzeczenia rozwodu bez orzeczenia o ich winie. Ostateczna koszt rozwodu będzie uzależniona od czasu pracy pełnomocnika oraz postawy stron w czasie postępowania. Należy mieć świadomość, że na koszty rozwodu może wpływać lokalizacja (Warszawa, Poznań czy inne duże miasta mogą być droższe niż mniejsze miejscowości, ale nie jest to reguła). Mamy również możliwość złożenia wraz z pozwem wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub w części, wtedy należy pamiętać o załączeniu oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym.

Jakie są jeszcze dodatkowe koszty rozwodu?

Oprócz kosztów finansowych, które ponosimy przy rozwodzie, zazwyczaj rozwód i związany z nim podział majątku wspólnego kosztuje nas też dużo stresu i czasu. Rozwód może wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne bardzo negatywnie, dlatego ważne jest aby zrobić wszystko by uniknąć traumatycznych przeżyć w sprawach rozwodowych. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika – radcy prawnego, który doradzi i pomoże na każdym etapie sprawy rozwodowej, skorzystanie z pomocy mediatora, który jeszcze przed rozwodem ustali ze stronami warunki rozwodu, czy skorzystanie z pomocy psychologa, specjalisty od rozstania. Gdy przy rozwodzie pomoże nam pełnomocnik, profesjonalista w swoim zawodzie, nie będziemy wtedy pozostawieni ze wszystkimi sprawami sami sobie, będziemy mieć wsparcie, dzięki czemu będziemy mniej narażeni na dużą ilość stresu. Pełnomocnik ma fachową wiedzę, dzięki czemu będzie mógł nam doradzić najlepsze rozwiązanie, a my nie będziemy sami się martwić sprawami, na których się nie znamy. Rozwód kosztuje nas również bardzo dużo czasu. Czas trwania rozwodu zależy od różnych czynników, przede wszystkim od konfliktu istniejącego między małżonkami. Najmniej czasu trwa rozwód w sytuacji, gdy małżonkowie dojdą do porozumienia, wtedy rozwód prawdopodobnie zostanie orzeczony na pierwszej lub drugiej rozprawie, oczywiście nie zawsze tak jest. Czas ulega wydłużeniu, gdy jeden z małżonków żąda rozwodu z orzekaniem o winie. Wynika to z konieczności przeprowadzenia postępowania dowodowego w zakresie winy małżonka oraz przesłuchania i zaangażowania świadków.

Rozwód – postrzeganie w społeczeństwie

Kiedyś inaczej patrzono na osoby rozwiedzione. Teraz zdecydowanie inaczej postrzega się rozwodników, nie kwestionuje się ich decyzji i w pełni się ją akceptuje. Stara się udzielić jak największego wsparcia i zaoferować każdą możliwą pomoc w budowaniu życia na nowo, czy to poprzez pomoc rodziny, czy profesjonalne warsztaty, webinary. Często osoby te już w trakcie rozwodu szukają profesjonalnego wsparcia, mogą też liczyć na pomoc ze strony przyjaciół i rodziny. Osoby w trakcie rozwodu nie wycofują się z życia społecznego, wręcz przeciwnie często zawierają nowe znajomości oraz poszerzają grono swoich znajomych, pamiętając, że koniec to nowy początek.